Polopatisticky o najväčších hrozbách sveta

Autor: Natália Štefániková | 17.7.2017 o 6:18 | (upravené 17.7.2017 o 10:20) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  512x

Globálne otepľovanie. Pravdepodobne tá najnudnejšia téma, ktorú ste v škole brali. Skleníkový efekt, roztápanie ľadovcov, kyslé dažde...

Tú hodinu si viac-menej prespal. Lenže ja nie som tvoja učiteľka, ktorá to možno aj myslela dobre, ale po dvoch minútach si ju prestal vnímať. Vysvetlím ti to polopate, v skratke a možno ťa donútim sa nad tým trochu zamyslieť.  Minimálne sa o to pokúsim.

Rozoberme si to od vrchu. Ozónová vrstva - vrstva, no čoho asi, ozónu. Táto vrstva ťa chráni pred nebezpečným UV žiarením, vďaka nej nemáme všetci do jedného rakovinu kože. Lenže my si to moc nevážime a tak ju postupne ničíme. Čím? Napríklad aj tými sprejmi, ktoré si dávaš pod pazušky, aby si v piatok večer zbalil nejaké babenky. Tie, spoločne s klimatizáciami, chladničkami, mrazničkami atď. obsahujú látky, ktoré ozón rozkladajú a nám sem preniká viac UV žiarenia, viac ľudí trpí rakovinou kože. Našťastie aspoň v tomto sme podnikli pár opatrení.  Tieto látky sa viac už používať nesmú, takže kľud, nemusíš sa báť, že kvôli tvojim baliacim praktikám všetci zomrieme.

Poďme ale ďalej. Povedzme si niečo o skleníkovom efekte. Na Zemi je niekoľko plynov, ktoré tu pomáhajú udržiavať stálu teplotu, jednoducho zabezpečujú to, že sa tu neuškvaríš ako špekačka, ktorú si zabudol vytiahnuť z ohňa, keď si zbadal, že na opekačku prišla aj tá babenka, čo si ju stretol v piatok večer. Lenže všetkého veľa škodí. Jeden z týchto plynov je aj starý známy- oxid uhličitý. Ten je fajn keď je ho málo, ale keďže my vypaľujeme lesy (aby sme mali čo najlacnejšie horalky, k tomuto sa ešte niekedy vrátime), tak nám tohto oxidu pribúda, rovnováha sa narúša a on namiesto toho, aby nás pred teplom chránil, zabezpečí to, že teplo nás akosi nechce opustiť a drží sa pri Zemi. Vďaka tomuto sa roztápajú ľadovce, zomierajú ľadové medvede, mení sa počasie- každého pol roka teba alebo niekoho z tvojej famílie vytopí, alebo je zas sucho a ty si nemôžeš napustiť bazén.

Na dnes to už necháme tak, skús to spracovať, ja ti nabudúce poviem viac a vysvetlím ti, ako týmto veciam môžeš aj ty pomôcť zabrániť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?